Aktualności

Echo Marszu Równości w Łodzi!

By  | 

22 kwietnia 2017 roku, zaraz po zakończeniu siódmego Łódzkiego Marszu Równości odbył się fotograficzny happening zatytułowany „Popieram związki”. Dokładniej rzecz ujmując, miało to miejsce przy wejściu centrum Off Piotrowska, miejscu, który zna z pewnością każdy Łodzianin oraz wszyscy wielbiciele tego miasta z bogatą historią. Całe wydarzenie powstało dzięki działaniom Kampanii Przeciw Homofobii oraz Fabrykę Równości. Obserwując wydarzenie z bliska, natknęliśmy się na mnóstwo roześmianych par, zarówno różnopłciowych, jak i jednopłciowych, które wyrażały swoją przychylność poprzez pozowanie z tabliczką „Popieram związki partnerskie”. Tym bardziej cieszył nas widok, że dało się do zdjęć namówić także przedstawicieli starszych pokoleń, które w ciągu ostatnich lat zdecydowanie bardziej otworzyły się na istniejące problemy mniejszości w naszym kraju oraz temat dyskryminacji.

Łódź jest tylko jednym z wielu miast, gdzie już tradycją stało się organizowanie happeningów na rzecz równości. Podobne wydarzenia mają miejsce także w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, czy Lublinie. Wszystkie wykonane podczas happeningów zdjęcia trafiają na stronę www.popieramzwiazki.pl. W bazie znajduje się już ponad 1500 fotografii, ciągle przybywa nowych, ku uciesze działaczy.

Wszyscy działacze Kampanii Przeciw Homofobii oraz Fabryki Równości zdają sobie sprawę z tego, że w tej kadencji Sejmu na pewno nie dojdzie do uchwalenia ustawy o związkach partnerskich. Zachowują jednak zapał wbrew wszystkiemu i organizują przedsięwzięcie „Popieram związki” w kolejnych miejscowościach w Polsce. Dotychczas w 36 krajach Europy możliwe są związki partnerskie. Miło byłoby, gdyby Polska wreszcie stała się tym 37 krajem. Polscy geje i lesbijki na ustawę czekają już 14 lat. Pierwsze podejście zostało przedstawione w sejmie już w 2003 roku, ale spotkało się z odrzuceniem, a w kolejnych latach wszystkie rządzące partie polityczne konsekwentnie manipulowały tematem, by zdławić go w zarodku. Działacze z nieco smutnym uśmiechami stwierdzają, że problem już od dawna nie leży w społeczeństwie, ale w zacietrzewionych i oderwanych od realiów politykach.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *