„Moje jest inne”, czyli rodzic w obliczu LGBT.

26 maja 2017 roku, czyli w Dzień Matki, nieprzypadkowo odbyła się w sieci premiera filmu dokumentalnego pt. „Moje jest inne”. Obraz porusza historie matek i ojców rodzin, w których wychowują się geje i lesbijki. Niezwykle konfesyjne rozmowy dotyczą nie tylko rodzicielstwa, ale także konieczności zmagania się z ostracyzmem, będącym pochodną najzwyklejszej w świecie homofobii. Działacze Kampanii Przeciw Homofobii, odpowiadający za produkcję filmu, zgodnie stwierdzają, że umieszczenie tego obrazu w sieci (YouTube, konto KPH) sprawi, że obejrzy go liczna rzesza matek oraz ojców. Bo przecież w rodzinie tak naprawdę tkwi największa siła, a rodzice, którzy akceptują swoje dzieci takimi, jakimi one są – dają im niebywale solidny zastrzyk poczucia własnej wartości, który pozytywnie skutkuje nie tylko w okresie „burz i naporów”, ale także w życiu dorosłym.

Leszek wyznaje mamie Tamarze, że jest gejem. Kobieta zawsze uważała homoseksualizm za chorobę, bo tak między innymi uczono ją na studiach. Całą sytuację zmienia drugi syn Tamary – Sławek, wchodząc w rolę osoby mediującej. Żeby tego było mało, także dziadek Leszka działa w sposób zaskakujący, tym bardziej, że jest wojskowym, czyli osoba stykającą się ze środowiskiem na wskroś homofobicznym…

Wśród nas z pewnością są także tacy rodzica, jak Anna – wdowa zmagająca się z lękiem przed odrzuceniem, obwiniająca się za to, że córka jest lesbijką. Wiele matek żyjących na odległość problemami swoich homoseksualnych dzieci z pewnością w jej twarzy ujrzy swoje oblicze.

Córka Sylwii po wyznaniu matce, że jest lesbijką – na kontynuację rozmowy musiała poczekać 2 lata. Czas zadziałał na korzyść, a daleka droga do akceptacji była naturalnym procesem ewolucyjnym. Wielu rodzicom zrozumienie homoseksualności własnego dziecka zajmuje znacznie więcej czasu.

Każda z historii przedstawionych w filmie pokazuje odmienne sposoby wychodzenia z szoku, radzenia sobie ze strachem przed odrzuceniem. Film ten zdecydowanie można traktować jak poradnik dla rodzica LGBT. Wielu rodzicom może się okazać pomocny także w próbach w odzyskaniu pozytywnego kontaktu z odrzuconym wcześniej dzieckiem.

Reżyserem filmu jest Antoni Pałka.

2018-03-21T00:26:21+00:00

Leave A Comment