Polskie kino gejowskie Urodzaj, czy klapa?

Szyderczy krytycy ze śmiechem wyznają, że kino gejowskie w Polsce jest jak obecność drzew na pustyni – prawie go nie ma. Przyczyn może być co najmniej kilka. W tej kwestii jeszcze dużo nam brakuje, aby dogonić bardzo bogaty w kinematografię gejowską Zachód. Tamtejsze produkcje są często wysokobudżetowe, a wielu polskim producentom w dalszym ciągu tematy LGBT nad Wisłą wydają się dość pretensjonalne. A może cała sytuacja z polskim kinem LGBT jest też związana z homofobią ewentualnych sponsorów i dlatego, gdy już powstaje jakiś ważny dla naszej społeczności obraz – jest on zazwyczaj okupiony pracą oraz nakładami funduszy środowiska, a nie kogoś „z zewnątrz”? Ten rok ma przynieść co najmniej 4 premiery w „klimacie LGBT”. Czas pokaże, czy warto czekać. Tymczasem możemy polecić obrazy warte przypomnienia w ramach „rozgrzewki”.

„Pora na czarownice”

Obraz z początku lat dziewięćdziesiątych. Prostytutka Jola poznaje geja z dworca – Andrzeja. Chcą ze sobą być bez względu na wszystko. Oboje naznaczeni wirusem HIV szukają swojego miejsca w świecie. Ich arkadią okazuje się być ośrodek dla nosicieli HIV na prowincji, który prowadzi ksiądz. Mieszkańcy tego miejsca jednak nie są zbyt przychylni… Ciekawa rola Jolanty Fraszyńskiej.

„Homo Father”

Opowieść z 2005 roku o „typowo gejowskiej parze” w polskich, dusznych realiach. Robert jest bardziej dyskretny, Gabriel ze swoim gejostwem – bardziej ekspansywny. Powstaje konflikt między życiem w ukryciu, a chęcią ujawnienia się na zewnątrz na przekór temu, co powiedzą inni. Oliwy do ognia dodaje jeszcze fakt pojawienia się dziecka, następstwa przygody jednego z bohaterów. Ciekawa fabuła, ale irytująca maniera aktorów.

„Homo.pl”

Dokument obecny na wszystkich możliwych platformach i stronach internetowych nie tylko o tematyce LGBT od 2007 roku. Na jego przykładzie dobitnie widzimy, jak żółwim tempem pociąga się do przodu sytuacja osób LGBT w naszym kraju pod kątem prawnym. Film obecnie o silnym wydźwięku socjologicznym. Niektóre pary bohaterów po 10 latach zdążyły się już niestety rozstać.

2018-03-21T00:26:38+00:00

Leave A Comment