Aktualności

„Przekażmy sobie znak pokoju” – pojednanie katolików ze społecznością LGBT

By  | 

Od momentu przejęcia głowy Kościoła przez papieża Franciszka widać wiele zmian i powrotów do korzeni chrześcijaństwa. Jezus uczył miłości i przebaczenia o czym zapomina większa część osób mieniących się katolikami. Potrafią oni, niemal po opuszczeniu kościelnej ławki, obrażać i traktować z wrogością osoby o innych poglądach bądź orientacji seksualnej. Odmienną postawą wykazali się organizatorzy akcji „Przekażmy sobie znak pokoju”, której celem było pojednanie obu środowisk. W największych polskich miastach pojawiły się billboardy przedstawiające gest uściśniętych dłoni – na jednej z nich widnieje tęczowa bransoletka, na drugiej natomiast różaniec. To symboliczny i ważny gest. Czy w jakikolwiek sposób realnie poprawił on relacje między obiema stronami?

Organizatorami akcji jest Grupa Polskich Chrześcijan LGBTQ „Wiara i Tęcza”, Kampania Przeciw Homofobii, a także Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT Tolerado. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły katolickie pisma, takie jak: „Znak”, „Więź”, „Kontakt” oraz „Tygodnik Powrzechny”. Akcja miała wielu zwolenników jak i przeciwników. Niektórzy jej oponenci twierdzili, że jest ona próbą wpłynięcia na Kościół, aby ten zgodził się poprzeć związki osób tej samej płci. Według organizatorów celem kampanii było nawiązanie dialogu między katolikami, a społecznością LGBT, a także zwrócenie uwagi że wśród osób homoseksualnych są też osoby wierzące.

Nienawiść wobec osób o odmiennej tożsamości płciowej jest oczywiście niezgodna z ideą chrześcijaństwa. Jednak nie do końca zgadzają się z tym przedstawiciele episkopatu. Uważają oni, że co prawda osoby LGBT należy traktować z szacunkiem, jednak trzeba potępiać grzech w którym żyją i namawiać ich do pokuty i nawrócenia. W wypowiedziach tych widać pewną hipokryzję, gdyż według statystyk ok. 30% duchownych może być orientacji homoseksualnej, co niechętnie podaje się do wiadomości publicznej. Optymizmem napawa jednak fakt, że coraz więcej młodych chrześcijan, zwłaszcza z dużych miast, jest bardzo otwartych na osoby homoseksualne, a część z nich chciałaby, aby byli oni dopuszczani do przyjmowania komunii świętej. O postępującej tolerancji wśród katolików świadczyć może też specjalna strefa pielgrzyma dla społeczności LGBT w czasie Światowych Dni Młodzieży.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *