Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Search

Tęczowa reakcja – skąd się wzięła i jak może ona pomóc w organizacji Krakowskiego Marszu Równości

Tęczowa reakcja – skąd się wzięła i jak może ona pomóc w organizacji Krakowskiego Marszu Równości

Najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie, Facebook, włączył się w obchody miesiąca dumy (Pride Month), udostępniając użytkownikom nową, tęczową reakcję. Z tej okazji portal queer.pl/ zdecydował się zorganizować wyjątkową akcję. Za każde wykorzystanie reakcji duma pod ich postem, na rzecz Marszu Równości trafi 5 groszy.

Historia miesiąca dumy

W Ameryce czerwiec od wielu lat jest miesiącem dumy. Wybór tego konkretnego miesiąca nie jest przypadkiem. Wieczorem i nocą pomiędzy 27 a 28 czerwca 1969 roku doszło do nalotu policji na klub gejowski Stonewall. Funkcjonariusze wyrzucili z lokalu wszystkich gości, którzy zamiast się rozejść tworzyli coraz większy, liczący kilkaset osób tłum. Próba aresztowania za naruszenie ówczesnego prawa lesbijki, trzech transwestytów oraz kelnera, wywołało wściekłość. Efektem były zamieszki, które objęły całą okolicę i trwały kilka kolejnych nocy. Ich uczestnicy wznosili hasła na rzecz równouprawnienia członków społeczności LGBT. Wydarzenia te uważa się za punkt zwrotny i początek walki o wolność dla gejów, lesbijek i osób transseksualnych.

Miesiąc Dumy obecnie

Czterdzieści osiem lat po wydarzeniach Stonewall, czerwiec jest miesiącem dumy i celebrowania inności. Szczególnie mocno wyjątkowość tego czasu widać w USA, gdzie odbywają się dziesiątki parad równości oraz innych wydarzeń, mających na celu zwiększyć społeczną świadomość problemów społeczności LGBT. Jedną z takich form uczczenia tego wyjątkowego czasu jest wprowadzona przez portal Marka Zuckerberga reakcja duma, którą w formie graficznej reprezentuje tęczowa flaga.

Jak odblokować tęczową reakcję?

W Polsce możliwość wykorzystywania tęczowej flagi do reagowania na posty nie jest domyślnie aktywna. Da się to jednak w bardzo prosty sposób zmienić. Wystarczy dać polubienie stronie https://www.facebook.com/LGBTQ/ i już. Reakcja duma powinna od razu lub w krótkim czasie, pojawi się pośród możliwości.

Akcja queer.pl

Na ciekawą akcję, wykorzystującą nowy sposób reagowania zdecydował się portal queer.pl. Za każdego tęczowego like’a pod postem dostępnym tutaj: https://www.facebook.com/innastrona/posts/1530459710359203, przekażą oni 5 groszy na rzecz Stowarzyszenia Queerowy Maj, które zajmuję się organizacją Krakowskiego Marszu Równości. Jednym kliknięcie można zrobić wiele drobnego, dlatego warto dołączyć do tej akcji!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem