Aktualności

Warszawscy licealiści wyrzuceni z sejmu bo odmówili zdjęcia plakietek

By  | 

Na facebooku ukazał się post Marceliny Zawiszy, działaczki Partii Razem, w którym informuje ona, że grupa uczniów z I SLO z Bednarskiej nie zostało dopuszczonych do udziału w „Turnieju Debat Historycznych” organizowanym w sejmie przy udziale Instytutu Pamięci Narodowej.

Zawisza podaje, że uczniowie pojawili się przy wejściu do sejmu mając przypięte do ubrania plakietki popierające takie inicjatywy jak, między innymi, Paradę Równości, Partię Razem, ruch Refugees Welcome oraz Nie dla Chaosu w Szkole. Młodzi ludzie chcieli w ten sposób zamanifestować swoje wsparcie dla inicjatyw, które są im bliskie. Straż marszałkowska zażądała by uczestnicy zdjęli przypinki, kiedy ci natomiast odmówili, zabronili im wejścia do środka i tym samym uczestnictwa w debacie. Sama organizatorka konkursu z IPN natomiast jasno dała im do zrozumienia, że udział w debacie z przypinkami jest niemożliwy. Młodzież tym samym została zmuszona do rezygnacji z udziału w turnieju.

Co ciekawsze, „Turniej Debat Historycznych” organizowany przez IPN, ma poszerzać zainteresowania młodzieży problemami współczesnego świata oraz pogłębiać wiedzę z zakresu historii Polski XX wieku. Normalnym jest więc fakt, że udział w nim wezmą osoby, którym poruszane problemy są bliskie oraz, które wspierają aktualne inicjatywy. Co, jak widać, nie spotyka się z poparciem aktualnej partii rządzącej. Marcelina Zawisza pisze w swoim poście, że postępując w ten sposób PiS daje młodzieży lekcję cenzury, a w państwie przez niego rządzonym nie ma miejsca na tak ważne cechy jak empatia, troska o dobro drugiego człowieka czy wzajemna solidarność. Nie ma też miejsca na różnorodność poglądową, bo albo jest się zwolennikiem idei partii rządzącej, jako tej jedynej słusznej, ale zostaje się zepchniętym na margines. To właśnie stało się z drużyną z I SLO z Bednarskiej, która nie mogła wziąć udziału w turnieju, bo odmówiła zdjęcia plakietek.

Godna najwyższej pochwały jest natomiast postawa warszawskich licealistów, którzy nie bali się manifestować swoich poglądów, a co najważniejsze, nie dali się zastraszyć i pozostali im wierni nawet kosztem rezygnacji z udziału w turnieju.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *